ଚନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଛି ୧୨ଜଣ ମଣିଷଙ୍କ ପାଦଚିହ୍ନ; ଜାଣନ୍ତୁ ସେମାନେ କିଏ କିଏ?

Spread the love
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ 12 ଜଣ ପାଦ ରଖିସାରିଛନ୍ତି । ତଥାପି ଭାରତର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଉପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱର ନଜର ରହିଛି । ଭାରତ ଆଜି ସଫଳ ଅବତରଣ କଲେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଅବତରଣ କରିଥିବା 4 ଦେଶର ଗୋଷ୍ଠୀରେ ସାମିଲ ହେବ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକା, ରୁଷ ଓ ଚୀନ୍ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ।

ଚନ୍ଦ୍ରରେ ରହିଛି ୧୨ଜଣ ମଣିଷଙ୍କ ପାଦଚିହ୍ନ; ଜାଣନ୍ତୁ ସେମାନେ କିଏ କିଏ?

ନିଲ୍ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ୍ :- ଆମେରିକାର ଆପୋଲୋ -11 ମିଶନ ଅଧୀନରେ ନିଲ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗ ପ୍ରଥମେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ସେ 20 ଜୁଲାଇ 1969 ରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ପାଦ ରଖିଥିଲେ ।

ବଜ ଏଲଡ୍ରିନ୍:- ଆମେରିକାର ଆପୋଲୋ -11 ମିଶନ ଅଧୀନରେ ନିଲ ଆର୍ମଷ୍ଟ୍ରଙ୍ଗଙ୍କ ସହ ବଜ୍ ଏଲଡ୍ରିନ୍ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଦ ଦେଇଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

ପେଟେ କନରାଡ୍:- ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଦ ରଖିଥିବା ତୃତୀୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ପେଟେ କନରାଡ୍ । ନଭେମ୍ବର 1969 ରେ ଆମେରିକା ଆପୋଲୋ -12 ମିଶନ ପଠାଇଥିଲା, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ କନରାଡ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ଏଲନ୍ ବିନ୍:- ଆମେରିକାର ଆପୋଲୋ -12 ମିଶନ୍ ରେ ପେଟେ କନରାଡଙ୍କ ସହ ଏଲନ୍ ବିନ୍ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଦ ରଖିଥିବା ଚତୁର୍ଥ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

ଏଲନ୍ ସେଫାର୍ଡ:- ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇଥିବା ପଞ୍ଚମ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇଥିଲେ ଏଲନ୍ ସେଫାର୍ଡ । ସେ ଫେବୃଆରୀ 1971 ରେ ଆପୋଲୋ -14 ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲେ ।

ଏଡଗେର ମିସେଲ:- ଆପୋଲୋ -14 ମିଶନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏଡଗେର ମିସେଲ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଦ ରଖିଥିଲେ । ଏହା କରିବାରେ ଷଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

ଡେଭିଡ୍ ସ୍କଟ୍:- ଡେଭିଡ ସ୍କଟ ଆପୋଲୋ -15 ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଦ ଦେଇଥିବା ସପ୍ତମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

ଜେମ୍ସ ଇରୱିନ୍:- ଆପୋଲୋ -15 ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ପାଦ ଦେଇଥିବା ଅଷ୍ଟମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ଜେମ୍ସ ଇରୱିନ୍ ।

ଜନ୍ ୟଙ୍ଗ:- ଜନ ୟଙ୍ଗ ନାସାର ଆପୋଲୋ ମିଶନ -16 ଅଧୀନରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଏପରି କରିଥିବା ନବମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

ଚାର୍ଲସ୍ ଡ୍ୟୁକ୍:- ଚାର୍ଲ୍ସ ଡ୍ୟୁକ୍ ମଧ୍ୟ ଆପୋଲୋ -16 ମିଶନ୍ ଅଧୀନରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପାଦ ଦେଇଥିଲେ । ସେ ଚନ୍ଦ୍ରରେ ପାଦ ଦେଇଥିବା ଦଶମ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

ଇଉଜିନ୍ କର୍ନାନ୍:-  ଆପୋଲୋ -17 ମିଶନ୍ ଅଧୀନରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପାଦ ଦେଇଥିବା ଇଉଜିନ୍ କର୍ନାନ୍ ଏକାଦଶ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

ହାରିସନ୍ ସ୍ମିଥ୍:-  ନାସାର ଆପୋଲୋ -17 ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ପାଦ ଦେବା ପାଇଁ ହାରିସନ୍ ସ୍ମିଥ୍ ଦ୍ୱାଦଶ ବ୍ୟକ୍ତି ଥିଲେ ।

ୱିଙ୍ଗ୍ କମାଣ୍ଡର ରାକେଶ ଶର୍ମା, ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଇଲଟ୍ ଯିଏ ସୋଭିଏତ୍ ଇଣ୍ଟରକୋସମୋସ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ 3 ଅପ୍ରେଲ 1984 ରେ ମହାକାଶ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ । ସେ ସୋୟୁଜ୍ ଟି -11 ରେ ଉଡାଣ ଭରିଥିଲେ । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଏକମାତ୍ର ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଯିଏ ମହାକାଶରେ ଭ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ସେ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ ପାଦ ଦେଇ ନାହାଁନ୍ତି ।

Related Posts

About The Author

Add Comment