ବିବାହ ପାଇଁ ଝିଅମାନଙ୍କର ସଠିକ୍ ବୟସ କ’ଣ ହେବ, ସରକାର ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ

Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୧୦/୨୦୨୦ (ସନ୍ଧାନ ନିଉଜ) କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ମହିଳାମାନଙ୍କର ବିବାହ ପାଇଁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ କୃଷି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସଂଗଠନ (FAO) ର ୭୫ ତମ ବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ ପାଇଁ ଆୟୋଜିତ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହି ଅବସରରେ ୭୫ ଟଙ୍କାର ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହର ସଠିକ ବୟସକୁ ନେଇ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି।

ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦେଶର ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କଠାରୁ ଚିଠି ପାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି କମିଟିର ରିପୋର୍ଟ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହିଁଥିଲେ ଯେ ସରକାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କେବେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ।

ଏହାର ଜବାବରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଯେ କମିଟିର ରିପୋର୍ଟ ପରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ସରକାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ।”

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସରେ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେଯେ, ମହିଳାଙ୍କ ବିବାହ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବା ଉଚିତ୍, ସରକାର ଏହା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ କମିଟି ଗଠନ କରାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିବାହ ପାଇଁ ଝିଅମାନଙ୍କର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୧୮ ବର୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ପୁରୁଷଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୨୧ ବର୍ଷ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି।

ପ୍ରକୃତରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହର ସର୍ବନିମ୍ନ ବୟସ ୧୮ ରୁ ୨୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ ଯୁକ୍ତି କରନ୍ତି ଯେ, ଝିଅମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବା ପାଇଁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ ଏବଂ ବିବାହ କରିବା ଏବଂ ଏକ ସନ୍ତାନ ପାଳିବାପାଇଁ ଏହା ଠିକ୍ ବୟସ ନୁହେଁ।

Related Posts

About The Author

Add Comment