ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନାର ହେବ ମିଶ୍ରଣ

Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୪/୦୮/୨୦ (ସନ୍ଧାନ ନିଉଜ) : ଲୋକପ୍ରିୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନା, “ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜନ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଜନା” (AB PM-JAY) ଏବେ କେବଳ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ନୁହେଁ ବରଂ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ, ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ଏହାର ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି, AB PM-JAY, ଅଧୀନରେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକର ମଧ୍ୟ ମିଶ୍ରଣ ହେବ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଫ୍ଲାଗସିପ୍ ସ୍କିମ୍ ରେ ଦେଶର ୧୦.୭୪ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗରିବ ଏବଂ ଅସୁରକ୍ଷିତ ପରିବାର (ପ୍ରାୟ ୫୩ କୋଟି ହିତାଧିକାରୀ) ଙ୍କୁ ମାଧ୍ୟମିକ ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ତରର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବା ପାଇଁ ପରିବାର ପ୍ରତି ବର୍ଷକୁ ₹ ୫୦୦, ୦୦୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ନଗଦବିହୀନ ସୁରକ୍ଷା କଭର ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ଲାଇଭ ମିଣ୍ଟର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ,  ଏହି ଯୋଜନାର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀକାରୀ ସଂସ୍ଥା, ଜାତୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରାଧିକରଣ (NHA) ର ପରିଚାଳନା ବୋର୍ଡ ଗୁରୁବାର ଦିନ, ଦେଶର ‘ମଧ୍ୟବିତ୍ତ’ କିମ୍ବା ଅଣ-ଗରିବ ଜନସଂଖ୍ୟା, ଯେପରିକି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀ, ସ୍ୱୟଂ ନିଯୁକ୍ତ, ପେଷାଦାର, ବୃତ୍ତିଗତ, ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗରେ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବୀମା କଭର ଦେବା ପାଇଁ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଛି। AB PM-JAY ଢାଞ୍ଚାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କିପରି ବୃତ୍ତି, ଭୌଗୋଳିକ ଏବଂ ଆୟ ଆଧାରରେ ଏଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କାରଯାଇପାରିବ ସେ ନେଇ ଚିନ୍ତା କରାଯାଉଛି।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡଃ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ AB PM-JAY ର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତାକୁ ସମୀକ୍ଷା କରିବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହି ବୈଠକରେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ଏହା ବିଶେଷକରି, ‘ମଧ୍ୟବିତ୍ତ’ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ଯେପରିକି, ଅନୌପଚାରିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନିୟୋଜିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ – ବୀମା କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ କ’ଣ କରେ ନାହିଁ, ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭିତ୍ତିରେ ସ୍ୱୟଂ ଦେୟ କଭରର ଜଟିଳତା, ପ୍ରତିକୂଳ ଚୟନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

ବୈଠକରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଏଜେଣ୍ଡା ଆଇଟମଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ AB PM-JAY, covid-୧୯ ର ପ୍ରଭାବ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପ୍ରଦାନ, ମହାମାରୀରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମାଧାନର ଉପାୟ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ବେସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଦ୍ୟମାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଯୋଜନାକୁ AB PM-JAY ସହିତ ସରକାରୀ ଏବଂ ଚୁକ୍ତିଭିତ୍ତିକ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଯେପରିକି ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ, ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ବ୍ୟକ୍ତି, ପରିମଳ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ୍ ଫୋର୍ସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଯୋଡିବାକୁ NHA ପରିଚାଳନା ବୋର୍ଡ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ସାଧାରଣ ଆୟୁଷ୍ମାନ ଭାରତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସରକାରୀ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ବିଭାଗ, ପିଏସୟୁ, ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥା ତଥା ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସମେତ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପରିଚାଳନା ବୋର୍ଡ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ ପ୍ରଦାନ କରିଛି।

Related Posts

About The Author

Add Comment