କେନ୍ଦ୍ରର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ହେବ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା (CET), ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି (NRA)ପରୀକ୍ଷା

Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୮ (ସନ୍ଧାନ ନିଉଜ) କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଆଜି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସାଧାରଣ ପରୀକ୍ଷା ହେବ (Common test)। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହି ନିୟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ଚାକିରି ପାଇଁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରୀକ୍ଷା ହେବ। ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି ସାଧାରଣ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା ନେବ। ଯାହା କୋଟି କୋଟି ଯୁବକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡୁଛି। ଏହାକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଏକ ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ସାଧାରଣ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା (CET) ର ମେରିଟ୍ ତାଲିକା ୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବୈଧ ହେବ, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଯୋଗ୍ୟତା ଏବଂ ପସନ୍ଦ ଆଧାରରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାକିରି ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସଚିବ ସି ଚନ୍ଦ୍ରାମୌଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରରେ ୨୦ ରୁ ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି ଅଛି। ଯଦିଓ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ତିନୋଟି ଏଜେନ୍ସିର ପରୀକ୍ଷାକୁ ସ୍ୱାଭାବିକ କରୁଛୁ, ସମୟ ସହିତ ଆମେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସମସ୍ତ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି ପାଇଁ ସାଧାରଣ ଯୋଗ୍ୟତା ପରୀକ୍ଷା କରିବୁ।

ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ ମିଳିଛି।

ଏକାଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ପରୀକ୍ଷାକୁ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା (CET) ସହିତ ବଦଳାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି (NRA) ଗଠନ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବୁଧବାର ଭାରତ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଏନଆରଏର ଅନୁମୋଦନ କ୍ରମେ ଭାରତରେ ଚାକିରି ଖୋଜୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସରକାରୀ ଏବଂ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ଏଜେନ୍ସିରେ ଏକାଧିକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଆବେଦନ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ଅନ୍ଲାଇନ୍ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା, ସିଇଟି (Common Entrance Test ) ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ, ଯାହାର ସ୍କୋର ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଧ ହେବ।

ଏନଆରଏ ମଧ୍ୟ ସରକାର ତଥା ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଖର୍ଚ୍ଚ, ଅସୁବିଧା ଏବଂ ସମୟ ବଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷାରେ ଯୋଗଦେଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସୁବିଧାଜନକ ହେବ।

ନୂତନ ଜାତୀୟ ନିଯୁକ୍ତି ଏଜେନ୍ସି ଅଧୀନରେ ଏଠାରେ ପ୍ରମୁଖ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକ

୧- କୌଣସି ଅଲଗା ପରୀକ୍ଷା ହେବ ନାହିଁ।
୨ – କିନ୍ତୁ ସରକାରୀ ଏବଂ ସାର୍ବଜନୀନ କ୍ଷେତ୍ର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକରେ ଅଣ-ଗେଜେଟେଡ୍ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଅନ୍ଲାଇନ୍ CET ହେବ।
୨- ଫଳାଫଳ ଘୋଷଣାର ତାରିଖ ଠାରୁ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ CET ସ୍କୋର ବୈଧ ରହିବ।
୩- ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରାର୍ଥୀ ସେମାନଙ୍କର ସ୍କୋରରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଅତିରିକ୍ତ ସୁଯୋଗ ପାଇବେ। ତିନୋଟି ସ୍କୋର ମଧ୍ୟରୁ ସର୍ବୋତ୍ତମକୁ ବିବେଚନା କରାଯିବ।
୪- NRA ଦ୍ୱାରା CET ମେରିଟ୍ ଲିଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଣ୍ଟନ ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ।
୫- NRA ନ୍ୟାସନାଲ ଟେଷ୍ଟିଂ ଏଜେନ୍ସି (NTA) ପରି ହେବ ଯାହାକି ଭାରତର ମେଡିକାଲ ଏବଂ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ସାଧାରଣ ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା କରିଥାଏ।

ଫେବୃଆରୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ବୈଠକରେ, କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ, ପ୍ରଥମେ ଏନଆରଏ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ଜୁନ୍ ୨୫ ରେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏହା ଅଗ୍ରୀମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଶୀଘ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ହେବ।

Source-odiapu

Related Posts

About The Author

Add Comment